Sõltuvusained

Alkohol

Alkohoolne jook on uimastava ja sõltuvust tekitava toimega etanooli sisaldav jook. Alkoholil on mitmeid otseseid ja kaudseid mõjusid kogu organismile.

Alkoholi saadakse pärmseente mõjul toimuva käärimise tulemusena taimsest toorainest, mis sisaldab suhkruid või tärklist. Keemiliselt on alkohol süsivesinik.

Alkohoolsetes jookides sisalduv alkohol on viinapiiritus ehk etanool (CH3CH2OH).

 • Paljud tõsised tervisekahjustused võivad tekkida alkoholimürgistusest või ühekordsest joomingust ka nendel inimestel, kellel ei ole pikaajalisi probleeme alkoholi liigtarvitamisega.
 • Alkohol võib pikaajalisel tarvitamisel põhjustada tervisehädasid, rahalisi raskusi, tööprobleeme, seadusrikkumisi ning erimeelsusi sõprade ja omastega.
 • Kui alkoholi tarvitamine põhjustab sulle või kellelegi teisele probleeme ükskõik millises eluvaldkonnas, on see alkoholi kuritarvitamine.

Põhjaliku infot alkoholist ja selle mõjust tervisele loe siit:

http://alkoinfo.ee

Suitsetamine

Mida suitsetamine sinu organismile teeb?

 • Kõiki sigarette, ka Light ja Superlight kaubamärgiga sigarette suitsetades satub  sinu organismi üle 4000 erineva keemilise aine, neist vähemalt 60 on tõestatult vähkitekitavad.
 • Sigaretitubakas sisalduv nikotiin ei põhjusta küll vähki, ent on sõltuvuse põhjustaja.
 • Sõltuvus nikotiinist tekib seetõttu, et nikotiin mõjutab ajus paiknevaid nikotiiniretseptoreid, mille tagajärjel tekib lühiajaline heaolutunne. Suitsetades nikotiiniretseptorite arv ajus suureneb ja inimene vajab üha uusi nikotiiniannuseid. Nii kujuneb välja nikotiinisõltuvus ja inimesest saab regulaarne suitsetaja. Kui nüüd ühel hetkel suitsust loobuda, tekivad nn. ärajäämanähud, sest inimene ei saa enam nikotiini, millega ollakse harjunud. Võivad tekkida närvilisus, keskendumisraskused, külmavärinad, peavalu ja muud ebameeldivad aistingud, mida on raske taluda ja mistõttu võib inimene taas suitsetamist alustada.
 • Lisaks füüsilisele sõltuvusele nikotiinist on suitsetajad sageli sõltuvuses ka suitsetamisest kui tegevusest. Tugev harjumus läita sigarett näiteks kohvilauas, autoga sõites või muudel juhtudel võib takistada loobumisotsust tegemast.
 • Elundid, mida suitsetamine kahjustab ja haigused, mis võivad suitsetamise tagajärjel tekkida

Põhjalikku infot suitsemise kohta ja sellest loobumiseks loe siit :

http://www.tubakavaba.ee

Narkootikumid

Kõige üldisemas mõttes on narkootikumid kõik sellised ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist. Tavaliselt kutsutakse narkootikumideks siiski aineid, mida inimesed kasutavad joobe või naudingu saamiseks, aga mis on seadusega keelatud ning tervisele ohtlikud. Narkootikumid võivad olla kas looduslikku päritolu (näiteks kanep) või tehakse neid keemiliselt (näiteks LSD).

Miks on narkootikumid halvad?

 • Kanep on kõige levinum ebaseaduslik narkootikum maailmas, eriti noorte hulgas. Kanepil on meeli, nii mõtteid kui emotsioone, mõjutavad omadused, samuti kahjustab see peaaegu kõiki aju osasid.
 • * Kanepi lühiajalisel kasutamisel häirub keskendumisvõime ja tähelepanu, uue info meeldejätmine ja arusaamine on raskem kui tavaliselt.
 • * Kanepi pikaajalisel kasutamisel kahjustub inimese võime tegeleda keeruka infoga. Kanepi tarbimist nooruses seostatakse ka paranoia-. ärevushäire ja depressiooniohuga hilisemas elus.
 • Narkootikumid ei ole olnud varem nii tugevad kui praegu. Isegi niinimetatud "looduslikud" ehk pehmemad narkootikumid, näiteks marihuaana, on mitu korda tugevamad kui 1960-ndatel aastatel. Aastate jooksul on neid narkootikume kas bioloogiliselt või keemiliselt muudetud, nii et neis tekib suurem hulk psühhoaktiivseid aineid, mis tekitavadki "pilvesoleku tunde".
 • Kõik narkootikumid tekitavad sõltuvust! Ka uimastid, mida inimesed väidavad tarbivat lõõgastumise eesmärgil ehk nn peonarkootikumid (nt ecstasy, GHB ja speed), tekitavad sõltuvust- sul tekib vajadus seda tunnet ikka ja jälle kogeda. Narkootikumid nagu heroiin ja crack on ühed tugevaimad sõltuvuse tekitajaid. Kõik narkootikumid võivad otseselt või kaudselt põhjustada surma.

http://www.narko.ee/

Internetisõltuvus

Vahel võrreldakse internetisõltuvust kasiinosõltuvusega- mõlemad on tõsised käitumishälved, mida ei tohiks jätta tähelepanuta. Mõlema sõltuvuse puhul toimuvad inimese elus tõsised muutused- kõrvale jäävad igapäevased suhted, huvid ja kohustused. See ei tähenda, et arvuteid ja internetti tuleks täielikult vältida- sõltuvus ei teki kõigil. Märksõnaks on mõõdukus ja tasakaalus eluviis, kus on ruumi erinevateks tegevusteks. Internetis pole halba niikaua, kuni kasutajatel on ka päris elu koos reaalsete tegevuste ja suhetega.

Võib tunduda veidrana, kuid esimesed internetisõltlaste toetusgrupid avatu just internetis. Näiteks loodi kümme aastat tagasi selliste probleemidega inimeste aitamiseks esimene veebileht: Internetisõltuvuse Keskus. Selle loojad avastasid, et inimestel oli tekkinud jututubade sõltuvusega sarnane sõltuvus ka muud tüüpi veebilehtedest: pornograafilistest, mängu- ja oksjonilehtedest.

Kas ja kuidas saab sõltlast aidata?

Oluline on mõista, et mitte keegi ei otsusta ise sõltuvusse jääda. Isegi kui nad tunnistavad oma probleemi, ei näe nad sageli sellele lahendust. Siin saavad kaasa aidata sõbrad. Sõbrad on sageli esimesed, kes märkavad probleemi. Varem kui vanemad, õpetajad või sõltlane ise. Sõpradel on seetõttu oluline roll sõltlase aitamisel, kuid seda ei saa teha ilma, et abivajaja seda ise sooviks.

Internetisõltuvusest pääsemiseks soovitatakse kõige enam arvutikasutuse piiramist. Tuleb endale luua täpne ajakava- näiteks piirata arvuti kasutamist ühele tunnile päevas. Erinevalt enamikust teistest sõltuvustest ei ole täielik loobumine soovitatav. Oluline on leida endale tegevus arvutist ja internetist eemal ning kasutada arvutit vaid konkreetsetel eesmärkidel.

Allikas: Euroopa päevik: Teejuht nutikale tarbijale

Kuidas saada ja anda abi?

Kui sul on mõni sõber, kellel kahtlustad sõltuvust, võib sul olla keeruline roll tema päästmisel. Kuid siinkohal kindel hoiatus: sõltlasi ei saa aidata, kui nad ise ei taha ennast aidata. Kõige peamine on üldse tunnistada oma probleemi ja siis alles saate koos selle vastu midagi ette võtta. Kui sõber on oma probleemi tunnistanud, kinnita talle, et sõltuvus on haigus ja sellest ON võimalik vabaneda. Peaaegu iga sõltuvuse vastu leidub meditsiiniline abi, nõustamine ja teraapia! Ja need aitavad! Tee oma sõbrale ettepanek kohtuda arsti või nõustajaga. Mine temaga kaasa ja ütle, et oled valmis teda toetama, kui selleks peaks vajadus tekkima. Ütleb ju vanasõnagi "Sõpra tunned hädas."

Allikas: Euroopa päevik: teejuht nutikale tarbijale