Tervis ja sport

Eakad inimesed soovivad ikka sünnipäevadel, et tervis vastu peaks. Kas Sina suhtud oma tervisesse nii teadlikult, et ei peaks eakana oma tervise pärast muretsema? See, kuidas Sa toitud-liigud-suhtled täna, mõjutab oluliselt seda, kui kaua Su keha ja vaim vastu peavad.

Värskete puu- ja köögiviljade söömise kasulikkus ei ole müüt. Nagu ka see, et suitsetamine on kahjulik. Kui oled otsustanud siiski ebatervislikult käituda (kas või harva), siis peaksid teadma, kuidas see Sind mõjutab. Võid ju küsida, et mida see üks sigaret ikka teeb või klaas õlut? Võib olla ei laasta see Sind täielikult, kuid sageli on üks sigaret alguseks pikale suitsetamise staažile. Halvem on see, kui sigareti asemel proovid huvi pärast mõnda narkootilise toimega tabletti. Sõltuvused on katsumus nii noorele endale kui teda ümbritsevatele inimestele. Olgu selleks siis hasartmängude, interneti, narkootikumide või alkoholi sõltuvus. Alkohoolikute kohta öeldakse ikka, et kord alkohoolik, igavesti alkohoolik. Nii et kergem on mitte alustada, kui pärast pahest loobuda. Pea meeles, et mitte keegi ei otsusta ise sõltlaseks hakata.

Kui füüsilist tervist tuletatakse Sulle kindlasti sageli meelde, siis ära ka enda isiklikku heaolu ja rõõmsat meelt unusta. Mõnel hommikul ärgates võid ju tõesti end väsinuna tunda, kui see aga kordub ja kordub, siis tasub aeg maha võtta ja analüüsida, mille pärast Sa end hommikuti halvasti tunned. Ja kui vaja, siis seda mõne hea sõbraga arutada. Kindlasti ära kapseldu endasse, vaid otsi abi, kui tundub, et elu on Sulle liiga raske koorem kanda.

Vanasõna tõdeb, et terves kehas terve vaim. Ära siis oma keha ega vaimu unarusse jäta!

Laste ja noorte vaimse tervise kabinet

„Lõuna-Eesti laste ja noorukite vaimse tervise keskuse loomine“ on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku lasteosakonna poolt läbiviidav projekt. Projekti eesmärk on senisest efektiivsema ja kättesaadavama lastepsühhiaatrilise abi pakkumine projekti raames loodava Lõuna-Eesti laste ja noorukite vaimse tervise keskuse kaudu. Projekti rahastavad Norra toetuste programm „Rahvatervis“, Sotsiaalministeerium ja SA Tartu Ülikooli Kliinikum. Lapsed on meie kõige kallim vara ning on väga oluline toetada laste ja noorte vaimset arengut ja toimetulekut. Sageli on lähedased või noored inimesed ise probleemi ees - kust ja kuidas abi otsida. Nüüd on Võru maakonnas olemas koht, kust küsida nõu ja abi.
Lõuna-Eesti Haigla projektimeeskonda kuuluvad psühholoog Mariana Saksniit, õde Tuuli Kinsiveer ja sotsiaaltöötaja Kristi Kenk. Vajadusel on olemas tugi psühhiaatritelt nii Võrus kui ka Tartus. Laste ja noorukite vaimse tervise kabinet asub Lõuna-Eesti Haigla IV korrusel A korpuses kab 437. Vastuvõtule saab registreerida haigla registratuuri telefonil 786 8569, kodulehel www.leh.ee või e-posti teel registratuur@leh.ee.

http://www.kliinikum.ee/vaimsetervisekeskus/
https://www.facebook.com/vaimsetervisekeskus